Obilježavanje dana sjećanja na žrtve domovinskog rata i dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje 2021.

Obilježavanje dana sjećanja na žrtve domovinskog rata i dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje 2021.

Kako je moguće da krajem 20. stoljeća jedan grad postane pepeo, kako je moguće da dojučerašnji susjedi postanu zločinci, kako je moguće da se ljudi koji su nestali prije 30 godina još uvijek traže, kako je moguće… Da moguće je: jer je nečiji nacionalizam postao imperijalizam, jer je nečije rodoljublje postalo šovinizam, jer kršćanski pogled na svijet zamijenjen poganskim. Upravo se to dogodilo u Vukovaru prije 30 godina. Stoga smo u našoj Školi i danas, prisjećajući se žrtava Vukovara i Škabrnje, ali i svih žrtava Domovinskog rata, prihvatili sasvim drugačiji obrazac: molitvu i kršćansko domoljublje. Za ovu prigodu naši učenici, zajedno s učenicima Katoličke osnovne škole ispisali su lampionima brojku 30 i u njoj slovo V. Svi mi, učenici i djelatnici Škole, predvođeni vjeroučiteljem, vlč. Tomislavom, prisjetili smo se hrabrosti civila i branitelja Vukovara, mnogi od njih izgubili su život ili bili ranjeni, ali tu se naše sjećanje nije zaustavilo. Molili smo kako bi pokojni pronašli smiraj u Očevu zagrljaju, a njihovi bližnji bili utješeni tom spoznajom. Kako bi preživjelim Vukovarcima zacijelile tjelesne, ali još više duševne rane, koje su ostale nakon stradanja Vukovara prije 30 godina. Iskrena molitva ima iscjeliteljsku snagu. Molili smo i za nas da nikada ne zaboravimo Vukovar, ali i Domovinski rat, kako bi uvijek bili spremni braniti i čuvati ono što je naše. To sjećanju na žrtve daje dublji smisao, njihova žrtva obvezuje nas, da izgrađujemo bolji svijet u sebi i oko sebe. Prilikom zaokruženih obljetnica, kao što je ova, to postaje posebno aktualno. Molili smo i za neprijatelje, dakle one koji su Vukovar pretvorili u pepeo, koji su do krajnjih granica pogazili dostojanstvo svojim susjedima – na to nas je Gospodin obvezao, to je kršćansko domoljublje. U Domovinskom ratu smrtno je stradalo je 8 147 branitelja i 4 737 civila. Oni su ono najvrijednije što su imali, svoje živote, utkali u rađanje neovisnosti naše domovine. Ne smijemo to nikada zaboraviti. Današnji blagdan nas upravo na to upozorava.