Deset godina (od) mature: maturalno hodočašće!

Deset godina (od) mature: maturalno hodočašće!

U doba pisanja ovogodišnje državne mature nastavljamo pratiti našu prvu generaciju maturanata koja ove godine obilježava deset godina (od) mature. 👩‍🎓👨‍🎓 Danas ćemo ih se prisjetiti na prvome maturalnom hodočašću, koje se dogodilo krajem ljeta 2010. godine. To je još jedna specifičnost naše Škole, naš „maturalac“, s jedne strane drugačiji jer tijekom njega slavimo sakramente, a s druge strane jednak drugim maturalnim putovanjima jer učimo na terenu, ali najviše od svega-družimo se i zabavljamo. Na maturalno hodočašće idu zajedno učenici naše Škole i Katoličke gimnazije iz Požege. Središnja destinacija Maturalnog putovanja je Rim – „Vječni grad“, grad u kojemu se nalaze grobovi apostolskih prvaka. Prvo značajnije zaustavljanje dogodilo se u Padovi, starom sveučilišnom središtu, ali i gradu u kojem je sahranjen hrvatski svetac Leopold Bogdan Mandić. U Rimu se naša prva generacija maturanta susrela s papom Benediktom XVI., koji joj se obratio na hrvatskome jeziku. Naše učenike pratio je naš Osnivač, požeški biskup Antun Škvorčević, dajući cijelom hodočašću dublji smisao. U Rimu su naši „svečari“ posjetili Forum Romanum, Koloseum, Katakombe svetog Kalista, Fontanu di Trevi, Španjolske stepenice, Michelangelovog Mojsija u Crkvi svetog Petra u okovima, četiri papinske bazilike, Hrvatsku crkvu svetog Jeronima…🏛⛪️ Penjanje na kupolu Bazilike svetog Petra u Rimu i pogledi s nje nezaboravni su. Naši hodočasnici „skoknuli“ su i do Napulja i tamo kušali izvornu talijansku pizzu, zatim Pompeja u kojima je vrijeme stalo u prvom stoljeću kada ih je pokrio vulkanski pepeo s Vezuva te do Tirenskog mora. Na povratku u Hrvatsku razgledali su Sienu i Firenzu. Bilo je to „povijesnih“ sedam dana, koje su poslije iskusili i učenici kasnijih generacija naše Škole. Nadamo se da će maturalno hodočašće uskoro ponovno „oživjeti“.