Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje

Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje

Dana šnji dan započeo je s oblacima i kišom, tmurnošću i studeni, ali nije takav i ostao. Oko podneva probilo se Sunce, obasjalo šareni jesenski krajolik i sve nas ogrijalo. U ovoj mijeni vremenskih zbivanja u prirodi možemo donekle prepoznati i simboliku onoga što se događalo u Vukovaru posljednjih tridesetak godina. Vukovar je razoren i osvojen s brojnim civilnim i braniteljskim žrtvama, tisućama prognanih i poniženih. Međutim, Vukovar danas nije više dio „neke krajine“, život se u njemu normalizira, a o tome svjedoči i njegov nedavno obnovljeni vodotoranj. Vukovar je obranio Hrvatsku vezujući na sebe daleko brojnijeg neprijatelja čime je omogućio konsolidaciju obrane u drugim dijelovima Hrvatske. Stoga je minimum sjetiti se vukovarskih branitelja i civila, te im zahvaliti na njihovoj žrtvi. Toga je svjesna i naša Škola koja tradicionalno obilježava Dan sjećanja na Vukovar. Danas su naši učenici lampionima ispisali Vukovar kako bi još jednom posvjedočili da „Vukovar svijetli“ odnosno da ga nismo zaboravili. O svjetlom tragu koji su za sobom ostavili branitelji i civili progovorio je i naš vlč. Ljubiša, koji je istaknuo legendarnog generala Blagu Zadru i majku Katu Šoljić, koja je izgubila 4 sina u Bitci za Vukovar. Iznimna žrtva konkretnih osoba dodatni je razlog da Vukovar, Škabrnju i Domovinski rat nikada ne zaboravimo, a najsnažniji čin čuvanja spomena na te događaje odnosno njihove sudionike i svjedoke je molitva, koja nas povezuje s Nebom, koje nam daje snagu da povijest usmjeravamo prema dobru.